Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 188 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Nie dla ACTA w Polsce !!! Przyłącz się i ty niedlaacta.pl

Zdjęcia w galeriach.


Żubr

wtorek, 10 czerwca 2008 18:35

    

 

Żubr to  ssak łożyskowy z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. Aktualnie populacja żubrów na świecie liczy ok. 3400 osobników, z czego 650 żyje w Polsce na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Piskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Nadleśnictwa Wałcz, oraz w Bieszczadach (dalszych ok. 150 żubrów znajduje się w zamkniętych hodowlach).

 

Żubry wymarłe

  • żubr nizinny - przed I wojną światową zamieszkiwał w stanie dzikim jedynie Puszczę Białowieską. W wyniku działań wojennych i kłusownictwa do 1920 nie dotrwał żaden osobnik tej populacji. Odtworzono ją dzięki osobnikom trzymanym w niewoli.
  • żubr kaukaski (górski) - mniejszy od żubra nizinnego. Zamieszkiwał niegdyś Kaukaz. Na górze Alous zostały zabite ostatnie 3 sztuki w 1927 roku. Obecnie trwają prace nad odtworzeniem podgatunku na podstawie żyjących mieszańców z żubrem nizinnym. Do podgatunku zalicza się osobniki fenotypowo odpowiadające cechom żubra górskiego.
  • żubr węgierski - żył na terenie południowych Karpat i Siedmiogrodu. Wymarł około 1790 roku.
  • żubr stepowy - występował licznie na terenie Europy w dwóch falach: pół miliona lat temu oraz około 150-100 tysięcy lat temu. Mógł mieć około dwóch metrów wysokości i trzech metrów długości. Miał długie rogi, niemal dwa razy dłuższe niż żubr nizinny.
  • Bison bonasus schoetensacki - zbliżony wielkością do żubra nizinnego i podobnie jak on preferował środowisko leśne. Pojawił się około miliona lat temu i wyginął około 150-100 tys. lat temu.

 

Wielkość

Samce
masa 500-1000 kg i więcej
wysokość w kłębie 170-200 cm
Samice
masa 350-600 kg i więcej
wysokość w kłębie 160-190 cm

 

Wygląd

Głowa żubra jest stosunkowo duża i ciężka o szerokim i wypukłym czole, oczy małe, krótkie rogi skierowane do góry i zagięte do środka. Szyja żubra jest gruba, krótka z wyraźnym podgardlem. Przód tułowia wygląda na bardzo potężny na skutek silnie rozwiniętego kłębu i porastającej go kasztanowo-brunatnej sierści, która w zimie jest ciemniejsza niż latem. Sierść w dolnej części głowy, przodu i szyi jest długa, na głowie, karku i kłębie występuje grzywa złożona z włosów ościstych.

 

Pożywienie

Pokarmem żubra są zioła, trawy, liście krzewów, pąki i kora drzew (zwłaszcza brzóz), chętnie zjadają też żołędzie. Według badań przeprowadzanych na terenie Białowieskiego Parku Narodowego około 80% pożywienia stanowią rośliny zielne (zimą są dokarmiane sianem). Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę. Żerowanie zajmuje mu 50-80% czasu od wschodu do zachodu Słońca.

 

Występowanie

Lasy mieszane z podmokłymi polanami. Na świecie żyje obecnie około 3 tys. żubrów, z czego 1200 należy do linii białowiesko-nizinnej. W Polsce żyje około 800 żubrów, z czego 169 mieszkających w Bieszczadach to żubry białowiesko-kaukaskie, reszta to żubry białowiesko-nizinne. Prawie połowa polskich żubrów zamieszkuje w Puszczy Białowieskiej. Poza tym żubry można spotkać w Puszczy Boreckiej – 72 sztuki, w Puszczy Knyszyńskiej – 26 sztuk, nadleśnictwie Wałcz – 28 sztuk. W zamkniętych hodowlach w Polsce żyje 150 żubrów, z czego 33 w ogrodach zoologicznych.

 

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBubr

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Koala

środa, 09 kwietnia 2008 9:38
Prawie całe życie koali toczy się na drzewach.Jest mu tam tak dobrze,że może spędzić wiele lat bez schodzenia na ziemię.Żyje uczepiony konarów wszystkimi swoimi pazurkami.Kiedy wyjątkowo znajduje się na ziemi,porusza się bardzo wolno małymi podskokami.Koala to zwierzę powolne i spokojne,które śpi na swoim drzewie średnio 19 godzin na dobę.Jego ulubionymi drzewami są eukaliptusy,a ich młode liście stanowią największy i jedyny przysmak.Stały kontakt z eukaliptusami spawia,że sam koala przesiąknięty jest zapachem tych drzew.Smakuje mu tylko kilka spośród około 600 gatunków eukaliptusa,które występują w przyrodzie.Jest to powód,dla którego bardzo trudno trzymać go w niewoli.Koala nigdy nie pije.
Środowisko życia
Koala żyje w lasach eukaliptusowych,porastających wybrzeża wschodniej Australii.
Klasyfikacja
Podgromada : ssaki właściwe
Rząd : torbacze
Rozmiary
Długość : 60-85 cm
Ciężar : 8-15 kg
Długość życia
15-20 lat
Tryb życia
Odżywianie : odżywia się wyłącznie liśćmi eukaliptusa,których może zjeść nawet 1kg w ciągu doby.
Wrogowie : dopóki nie zejdzie ze swojego drzewa,nie musi obawiać się drapieżników takich jak lis.
Instynkt społeczny : zwykle żyje samotnie,czasem w małej grupie.
Inne
Głos : przypomina zgrzytanie piły
Ochrona
Gatunek zagrożony wyginięciem i objęty całkowitą ochroną.Jest prawie na wymarciu z powodu niszczenia jego środowiska i polowań ze względu na futro.Obecnie pozostał około 100 000 osobników.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Nosorożec

sobota, 15 marca 2008 10:11

Nosorożec jest pod względem wielkości drugim ssakiem na świecie.Ma doskonale rozwinięty słuch i węch,ale jego wzrok jest nienajlepszy.Współcześnie żyje 5 gatunków nosorożców : 3 w Azji które mają jeden mały róg,oraz 2 w Afryce które mają jeden duży róg i jeden mały.Pierwszy róg nosorożca czarnego może mieć do 1,5 metra długości!Jeśli róg się złamie to odrasta bardzo wolno,nie więcej niż 5 centymetrów na rok.Róg nosorożców afrykańskich jest bardzo poszukiwany.Dlatego wiele tych zwierząt pada łupem kłusowników.

 

Środowisko życia

Nosoroże zamieszkują sawanny Afryki i lasy południowo-wschodniej Azji oraz Indii.

Klasyfikacja

Rząd : nieparzystokopytne

Rodzina : nosorożce.

Rozmiary

Największy jest nosorożec biały.Jego długość ciała wraz z ogonem wynosi 350-430 cm;wysokość w kłębie 160-180 cm;ciężar 3200-3600 kg.

Długść życia

Około 45 lat.

Tryb życia

Odżywianie : prawie wyłącznie trawa.No swoim terytorium musi mieć stały dostęp do wody.

Wrogowie : poza człowiekiem nie ma wrogów.

Instynkt społeczny : jest samotnikiem,jedynie matka z młodym przebywają razem przez jakiś czas.

Inne

Szybkość biegu : mimo wielkiego ciężaru nosorożec jest w stanie galopować z prędkością 45km/h

Głos : nosorożec sapie i parska

Ochrona

Gatunki zagrożone i podlegające ochronie.Najbardziej zagrożone są nosorożce azjatyckie,pozostało już ich bardzo mało : około 1000 osobników wszystkich 3 gatunków razem.

 

Gyan, czteroletni samiec nosorożca indyjskiego w warszawskim ZOONosorożec indyjski     Nosorożec czarny

Nosorożec biały     Nosorożec biały


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Słoń afrykański

sobota, 09 lutego 2008 9:37

Słoń afrykański,chociaż jest to największe i najpotężniejsze zwierzę lądowe,większość czasu spędza na spokojnym życiu w rodzinnym kręgu.Nie jest w stanie przeskoczyć nawet przez najmniejszy krzaczek.Jego wielkie uszy służą do chlodzenia i posługuje się nimi jak gigantycznymi wachlarzami.Chronią go przed przegrzaniem ciała pod gorącym słońcem Afryki.Trąba słonia to bardzo wydłużony i umięśniony nos.Ta trąba jest dla słonia organem nieodzownym,bo dzięki niej może oddychać,jeść,pić.Służy mu też jako rurka do oddychania,kiedy ały zanurza się w wodzie.Słonie spełniają na sawannie i w lasach,gdzie żyją,ważną rolę.Wędrujęc wydeptują ścieżki,po których mogą poruszać się inne zwierzęta i rozsieają nasiona wielu roślin,stanowących ich pożywienie.

Środowisko życia

Słoń afrykański żyje w zaroślach i na sawannie na południe od Sahary.Niektóre populacje zasiedlają półpustynie i pustynie.

Klasyfikacja

Rząd : trąbowce

Rodzina : Słonie (2 gatunki)

Rozmiary

Jest to największe zwierzę lądowe na ziemi.Dorosłe samce mają w kłębie 4m wysokości i ważą 6 ton.Samice są mniejsze.W chwili narodzin słoniątko waży 100kg.

Długość życia

W naturze około 35 lat.Maksymalnie w niewoli 80 lat.

Tryb życia

Odżywianie : słoń jest roślinożerny-dziennie zjada 300-450kg pokarmu (trawa,owoce,kora,gałęzie) i wypija 200 litrów wody.

Wrogowie : jedynym wrogiem jest człowiek.Na młode słoniątko mogą zapolować lwy lub hieny.

Instynkt społeczny : żyje w grupie rodzinnej do 20 osobników,w której przewodzi doświadczona samica.Grupy rodzinne mogą się łączyć w większe stado liczące ponad 100 słoni na zcele której staje samiec.Czasem można spotkać dorosłego samotnego samca bądź też grupę młodych osobników.Chorymi lub osłabionymi opiekują się członkowie stada.

Inne

Szybkość : słoń przemierza dziennie do 80km,idąc z prędkością 5-6km/h.Na krótkim dystansie może biec z szybkością 30km/h.

Głos : ryk,wydaje także infradźwięki (niskie dźwieki niesłyszalne dla człowieka),które służą do porozumiewania się nawet na duże odległości.

Ciekawostka : słonie mają doskonałą pamięć

Ochrona

Słoniowi afrykańskiemu grozi wymarcie.Jest pod ochroną.Zabronione są polowania i pozyskiwanie kości słoniowej.

 

         

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Renifer

niedziela, 23 grudnia 2007 13:34

Tak jak jeleń,renifer należy do todziny jeleniowatych,ale jest jedynym jej przedstawicielem,u którego poroże noszą zarówno samce jak i samice.Żyje w dużych stadach,które przemierzają tundrę i tajgę w poszukiwaniu pożywienia.Racice renifera są szerokie,zbudowane z dwóch dających się rozstawiać palców.To mu ułatwia chodzenie bez zapadania się w głębokim śniegu.Również racicami renifer rozgrzebuje śnieg pokrywający zimą porosty,mchy i grzyby,stanowiące jego pożywienie.W okresie godowym samce walczą między sobą i najsilniejszy staje na czele grupy samic.W pólnocnych rejonach Euroazji renifer został udomowiony przez zamieszkujące tam ludy i bardzo ceniony za względu na mięso,futro (którym wypycha się materace) i skórę (z której powyprawieniu,szyje się buty i spodnie).Używa się go też do zaprzęgu sań.To zresztą z Laponii wyrusza zaprzęg Świętego Mikołaja!

Klasyfikacja

Rząd : parzystokopytne

Podrząd : przeżuwacze

Rodzina : jeleniowate

Rozmiary

Długość ciała : 120-220 cm

Wysokość w kłębie : 110-130 cm

Ciężar : 150-300 kg

Długość życia

15-20 lat

Tryb życia

Pożywienie : latem trawa i inne rośliny,zimą porosty oraz gałązki drzew i krzewów.

Wrogowie : wilk,który atakuje osobniki najsłabsze i najstarsze;rzadiej niedźwiedź brunatny.

Instynkt społeczny : samice z młodymi i samce żyją w osobnych stadach.Jedynie na czas wiosennej i jesiennej wędrówki łączą się w wielkie stada.Renifery zostały udomowione przez niektóre ludy północy.

Inne

Głos : sapanie i ryk

Środowisko życia : Renifer zamieszkuje tundrę i tajgę Eurazji oraz Ameryki Północnej (tam nazywa się karibu),a także Grenlandię.

Zdjęcia reniferów

               R. tarandus groenlandicus

Renifer na Spitsbergenie

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

wtorek, 26 września 2017

Tylu już was było:  128 977  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Opis blooga

To bloog o psach i innych zwierzętach.Znajdziecie tu różne informacje o nich,a także możecie się dowiedzieć jak pomóc zwierzakom.

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 128977
Wpisy
  • liczba: 146
  • komentarze: 524
Galerie
  • liczba zdjęć: 129
  • komentarze: 22
Bloog istnieje już: 4130 dni

Lubię to