Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 089 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Nie dla ACTA w Polsce !!! Przyłącz się i ty niedlaacta.pl

Zdjęcia w galeriach.


Dingo

czwartek, 31 grudnia 2009 23:05

  

Dingo (Canis lupus dingo) – przedstawiciel rodziny psowatych, zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, a ostatnio stwierdzono, że najprawdopodobniej należą do tego podgatunku również dzikie psy z obszaru Azji Południowo-Wschorniej i Filipin. Na podstawie badań genetycznych stwierdzono, że przodek dingo dotarł na kontynent prawdopodobnie przed 3,5 tys lat wraz z jedną z późniejszych fal osadniczych z Azji Południowo-Wschodniej. Dingo pierwotnie były udomowionymi towarzyszami człowieka, jednak w Australii wtórnie zdziczały.

Podobny do psa domowego, z którym daje płodne krzyżówki, różni się jednak od niego wieloma istotnymi cechami, m.in. budową czaszki.

Znakomicie przystosowany do warunków środowiska; ani australijska, ani azjatycka populacja dingo nie wykazuje tendencji spadkowych.

Żywi się królikami, małymi torbaczami, kangurami i zwierzętami domowymi. Żyje do 14 lat.

 

 • Wysokość: 44-63 cm
 • Długość ciała: 86-122 cm.
 • Waga: 10-24 kg
 • dojrzałość płciowa: po 2 latach
 • ciąża:63 dni
 • liczba młodych: do 8
 • długość życia:do 14 lat

Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Lampart

środa, 02 września 2009 17:14
       


Lampart to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wielkich kotów. Przystosowuje się właściwie do wszystkich typów siedlisk. Kolor jego sierści jest zmienny. Najczęściej jest żółtobrązowa do złotej, z nieregularnie rozmieszczonymi czarnymi rozetkami. Również głowę, brzuch i kończyny pokrywają cętki. Czasami zdarzają się osobniki całkowicie czarne, z ledwie widocznymi cętkami. Te czarno ubarwione lamparty są nazywane czarnymi panterami. Częściej spotyka się je w Azji niż w Afryce. Lampart spędza większość czasu na ulubionych drzewach, skąd obserwuje swoje terytorium i gdzie wypoczywa. Na drzewo wciąga również zdobycz, by uchronić ją przed innymi amatorami mięsa.

Środowisko życia
Lampart żyje  w Afryce na południe od Sahary aż po kraniec kontynentu oraz w południowej i wchodniej Azji, sięgając na północy po rzekę Amur. Rozproszone populacje żyją od Kaukazu po Indie. Jest też na Jawie i wyspie Kangean. Zamieszkuje lasy i lasostepy, sawanny, półpustynie i pustynie w pobliżu cieków wodnych. Spotyka się go również w wysokich górach ponad granicą lasu.

Rozmiary
Długość ciała : 95-167 cm
Długość ogona : 60-97 cm
Wysokość w kłębie : 50-75 cm
Ciężar : 30-80 kg

Długość życia
Około 15 lat, w niewoli do 23 lat.

Tryb życia
Odżywianie : lampart jest drapieżnikiem polującym zazwyczaj nocą, choć zdarza się, że i za dnia. Zależy to od trybu życia jego ofiar. Najczęściej są to średniej wielkości ssaki kopytne, mniejsze jelenie, dzikie owce, małpy, zające, a także zwierzęta domowe.
Wrogowie : przede wszystkim człowiek, także lew.
Instynkt społeczny : jest samotnikiem prowadzącym skryty tryb życia.

Inne
Szybkość : maksymalnie 60 km/h na bardzo krótkim dystansie.
Głos : ryk

Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Fenek

czwartek, 13 sierpnia 2009 18:28
     


Fenek występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary. Osiąga 36-41 cm długości, waży ok. 1,5 kg. Ma charakterystyczne, duże uszy, dorastające do 5 cm, dzięki którym ma dobry słuch i może efektywnie chłodzić ciało. Fenek jest zwierzęciem nocnym, sypia w podziemnych norach. Odżywia się szarańczakami, chrząszczami, poluje także na ptaki i gryzonie.

Ruję odbywają zimą, ciąża trwa 50-55 dni, małe rodzą się w marcu lub kwietniu, zwykle 1-4 w miocie. Ważą po 25-28 g i mierzą 10 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Początkowo srebrzysto-czarne, po 2 tygodniach zmieniają ubarwienie futra na beżowe, a w wieku 3 miesięcy uzyskują puszysty długi ogon z czarnym końcem oraz gęste, długie i jasnobrązowe futro typowe dla osobników dorosłych. Żyją średnio 12-14 lat.

Fenki mają łagodne usposobienie i łatwo je oswoić. Często spotykane są w hodowlach prywatnych. Najwięcej fenków mieszka na Saharze, w jej środkowej części. Fenek śpi za dnia, w piasku Sahary. Kopie norki, a od nich kilka dróg ewakuacji. Ściany wzmacnia roślinami, piórami i sierścią. W norce nie mieszka sam, tylko z całą rodziną. Żeruje nocą.


Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Fenek
Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Cyjon

niedziela, 07 czerwca 2009 10:20

  

 

Cyjon - ssak drapieżny z rodziny psowatych o wyglądzie przypominającym zarówno lisa (puszysty ogon, niezbyt wysokie nogi) jak psa (kształt łba, zaokrąglone uszy). Latem sierść cyjona jest ruda niczym u lisa, zimą szaro-biało-ruda. Zamieszkuje Indie, Chiny, Indochiny i Indonezję. Jedyny przedstawiciel rodzaju Cuon . Tworzy 11 podgatunków.

 • długość ciała (z ogonem): 76-112 cm
 • długość ogona: 30-50 cm
 • wysokość: 43-50 cm
 • ciężar: 15-20 kg (samice lżejsze, 10-13 kg)
 • ciąża: 60-62 dni
 • liczba młodych: 2-9
 • Cyjony polują w stadach, a ich ofiarami najczęściej są gady, gryzonie i sarny. Polując w grupie są w stanie upolować bardzo duże zwierzę jak na przykład bawoła czy jelenia. Udokumentowana jest skuteczna obrona przez watahę cyjonów upolowanej tuszy jelenia aksis przed tygrysem, zakończona śmiercią tego ostatniego. Nie gardzą także owadami i pokarmem roślinnym (niektóre owoce). Ciąża trwa 2 miesiące. Po upływie tego czasu w jamie rodzi się kilka młodych.

     


  Podziel się
  oceń
  4
  0

  komentarze (1) | dodaj komentarz

  Ryś

  wtorek, 17 lutego 2009 8:28
       


  Ryś ma przenikliwy wzrok i wspaniale rozwinięty zmysł węchu.Potrafi na przykład wyczuć zapach sarny z odległości 600 metrów albo królika z ponad 300 metrów.Jest większy od kota domowego , a jego uszy zakończone są charakterystycznymi pędzelkami czarnej i sztywnej sierści.Ma też bardzo krótki ogon z czarnym zakończeniem.Zęby rysia są dużo silniejsze niż zęby kota.Ślady jego łap mają od 7 do 9 centymetrów,czyli są 3 razy większe niż ślady kota domowego.Zimą łapy rysia pokrywają się gęstym futrem , co umożliwia mu poruszanie się po głębokim śniegu.Jest to zwierzę ostrożne i cierpliwe, które poluje głównie nocą , a w dzień drzemie na gałęzi lub na skale.Rzymianie często wykorzystywali w pokazach cyrkowych rysie zamiast lwów.

  Środowisko życia

  Żyje w lasach i na równinach Europy,Azji i Ameryki Północnej.

  Klasyfikacja
  Rząd : drapieżne
  Rodzina : koty
  Rodzaj ryś liczy cztery gatunki.

  Rozmiary
  Długość ciała : 80-110 cm
  Długość ogona : 15-25 cm
  Wysokość w kłębie : 50-75 cm
  Ciężar : 15-38 kg

  Długość życia
  Na wolności żyją 14-17 lat. W niewoli mogą osiągnąć wiek około 26 lat.

  Tryb życia
  Odżywianie : poluje głównie na ssaki kopytne średniej wielkości.Inne zwierzęta stanowią uzupełnienie.
  Wrogowie : puma, wilk i człowiek,który nań poluje z powodu jedwabistego futra
  Instynkt społeczny : żyje samotnie na ściśle określonym terytorium, na którym mogą żyć także 1-2 samice.

  Ochrona
  Ryś jest rozpowszechniony jedynie we wschodniej Europie i Azji.W zachodniej Europie, gdzie wytępiono go przed 200 laty, jest powtórnie wprowadzony do środowiska. W wielu krajach jest pod ochroną, także w Polsce.

  Inne
  Zwinność : ryś może wykonywać dwumetrowe skoki, żeby złapać ptaka w locie.

  Podziel się
  oceń
  2
  0

  komentarze (0) | dodaj komentarz

  poniedziałek, 23 października 2017

  Tylu już was było:  129 099  

  Kalendarz

  « październik »
  pn wt śr cz pt sb nd
        01
  02030405060708
  09101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031     

  Opis blooga

  To bloog o psach i innych zwierzętach.Znajdziecie tu różne informacje o nich,a także możecie się dowiedzieć jak pomóc zwierzakom.

  Subskrypcja

  Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

  Statystyki

  Odwiedziny: 129099
  Wpisy
  • liczba: 146
  • komentarze: 525
  Galerie
  • liczba zdjęć: 129
  • komentarze: 22
  Bloog istnieje już: 4157 dni

  Lubię to